e mërkurë, shkurt 28, 2007

Zhapiku

Une jam Majla (kjo në foto bashkë me macen shëmtaraqe).

Në këtë blog do të gjeni përshkrime, fragmente e pjesë të ndyshme me tematikë të pakufizuar. Ose me shprehjen e Enit (Albtranslator) do mundohem ta kem si qoshen time të qejfit. Do te jete sa më healthy, pa kafe, alkol, cigare e burrnot(nargile). Për të prishur rutinën do të ketë dhe perjashtime, nuk shtyhet ndyshe!

Jeni të mirëpritur me komentet tuaja.

Prezantimi është marrë këtu.

Belle fleur

Një blog i mbajtur nga një New-York-eze, Alida, që ka qejf festat dhe muzikën. Një blog i shkruajtur në anglisht dhe në shqip dhe me plot mbresa nga një metropol i rëndësishëm.

e martë, shkurt 27, 2007

Bletebzz

Më në fund e vendosa, për të prezantuar këtë blog i zgjodha vetë fotografitë. Bletës , jeton në Amerikë dhe me anë të këtij blogu do të ndaj të përditshmen me miqtë e saj dhe me këdo që viziton këtë ditar. Premton të mos bëjë politikë, jeta do ta tregoj sa do ta mbaj fjalën. Blogu është i shkruajtur kryesisht në anglisht.

Arsyet e hapjes së këtij blogu nga ajo vetë : I like to be in the know, and I get reasonably upset when my nice friends go and have fun without telling me.
So, I did what any self-righteous Albanian-American society-hungry, honey-bee would do, I created a blog.
Politics, deep thoughts, pure philosophy and any kind of profound thought are NOT part of this blog.
Language of choice is English and Albanian (mostly English since I need to perfect my Linguistic skills)
Për më shumë këtu.

Our man in Tirana


Në shqip, unë do ta përktheja titullin e këtij blogu : “I yni në Tiranë” – bëhet fjalë për një të huaj në Tiranë I cili me blogun e tij, fillimisht të krijuar për miqtë e tij, zbuloi shqiptarë të tjerë, kryesisht jasht Shqipërisë, që interesoheshin për atdheun e tyre.

Një pjesë e intervisteë së tij dhënë tek selfmaderadio:
I originally started the blog to keep friends and family back home up to date with what I am doing here and what it is like here. I suppose those people were the original 'our' of the name. It seems though that over the months I have been doing this there has been a change in the audience. From the comments I get and from the tracker information I keep it seems that the majority of people reading the blog are Albanians - mostly expat Albanians. For them I am reluctant to consider myself 'our' man since I am a newcomer to this place. So I am not sure who I write for anymore. I think that I have changed the nature of the postings since I have come to realise that it is being read by Albanian expats - but not in a conscious way. I think it is just in the back of my mind as I think of things to write about. I have also tried to develop the title as my persona while here - partly for consistency and partly out of a desire to maintain general anonymity
(Intervista e plotë këtu)

e hënë, shkurt 26, 2007

Edi the girl


Një blog i mbajtur nga Bizele, që ndan me ne mendimet mbi jetën, të përditshmen, dyshimet mbi ekzistencë dhe sidomos fotografitë, shumë të bukura dhe shumë shprehëse.

Për më shumë mbi këtë blog në anglisht, lexoni vetë ç'thotë autorja këtu.

Memo Meto


Autori i këtij blogu është – Memo Meto ose Meto Memo-( më i ri dhe i përmirsuar i identifikuar gjithashtu me pseudonimin d.x) – siç e thekson autori vetë. Me origjinë nga Tepelena dhe lexues i Trockit djali duhet të jetojë, nuk e kam shumë të qartë. Një blog i pasur dhe interesant.

e premte, shkurt 23, 2007

Erato


Prezantimi i autorit të blogut nga ai vetë :
Quhem Joni dhe jam një student që aktualisht studjoj jashtë shtetit. Kam qënë gjithmonë i tërhequr pas fotografise, dizajnit dhe artit. Njëkohësisht gjithmonë më kanë pëlqyer diskutimet politike. Aktualisht po studjoj për nje double major në Arkitekture dhe Shkenca politike në Universitetin e Torontos.

Për më shumë mbi Jonin, këtu.

Konsumerizem101

Autorët e këtij blogu janë Gj. Dollani dhe E.H

Për të folur për këtë blog, i rrashë shkurt, kopjova përgjigjen e dhënë nga autorët të një pyetje të bërë nga ata vetë mbi blogun e tyre.

Çfare është konsumerizem101.com?
Konsumerizem101.com eshte blog i dedikuar në temat ekonomike, kryesisht marketing dhe psikologji konsumatori. Këtu do të lexosh mendimet tona për çështjet e ditës në botën e marketingut.
Për më shumë pyetje rreth këtij blogu, shiko këtu.

e enjte, shkurt 22, 2007

AL(20)-LT(3)-PA(1)-ECU(1)

Unë quhem Lorna dhe jam nga Tirana. Keto 5 vitet e fundit kam jetuar, studiuar dhe punuar në vende që nuk ma kishte pritur mëndja ndonjëherë. Kjo është arsyeja që vendosa të filloj një blog.


Studiova ne Lituani për 3 vjet, më pas lëviza në USA dhe tani jam duke punuar në Ameriken e Jugut, Ekuador. Kuptohet që Shqipëria mbetet tërë kohës në zemër edhe pse jam shuummmmmë larg, përsëri ka shumë gjëra që më kujtojnë Atdhenë....

Blogu është më shumë si tip reflektimi mbi situata që hasen dita ditës...

e mërkurë, shkurt 21, 2007

Redbonsai

Nje blog i ri që vjen direkt nga atdheu dhe quhet Redbonsai - however vast the darkness, we must supply our own light

Ka thashetheme që janë dy kontribues redBonsai dhe Consuelo. Është një blog Ditar dhe gjithashtu me shumë fotografi shumë të bukura. Fotografi nga natyra, qytete të atdheut ose më shumë intime. Kurajo këtij blogu të ri.

Shqipo's Virtual Mumblings

Shqipo's personal blog, about anything and nothing. Ose e thënë në shqip : Blogu i shqipo-s, një blog mbi gjithshka dhe azgjë. Në këtë blog – ditar, shqipo shkruan fakte dhe mendimet e ditës, ose të javës shpresojmë jot ë muajit. Të të njëjtit autor edhe du blogje që flenë nga një çik:

Albanian Issues (nuk ka botim që nga tetori 2005)
Collection of my thoughts (and those of others, of course) about different Albanian issues.

Tech Spot(nuk ka botim që nga marsi 2006)
Opinions about technical (mostly IT - Information Technology) topics.

e martë, shkurt 20, 2007

Candyland

Candyland – dhe kështu dhe ashtu që vjen nga USA. Ja dhe një çupkë që nuk i rezistoi blogimit, për më shumë detaje pse, qysh dhe tek, candyland shpjegohet vetë në anglisht :
Blog fever...
Sooo..I couldn't resist the temptation. I pondered and pondered and said I wouldn't do it, but yet I failed (go figure) to distance myself from more internet presence in my life. Sooo..here I am blogging...don't know how long this will last, but maybe it will come to grow on me..maybe ...

hello cyber world, another blogger has come your way.. :)

e hënë, shkurt 19, 2007

Eda

ç’thotë Eda mbi blogun e saj:
Ky blog nuk ka një temë të caktuar. Do të ketë fotografi të bëra nga unë, shkrime, lajme nga bota plot gabime drejtshkrimore në anglisht, lajme edhe nga SHqipëria dhe sidomos miq që do të duan të ndajnë mendimet e tyre me mua.

Origjinali në anglisht: About the blogg...hmmm...it is not going to be about one subject. For sure there will be some of my pictures...some of my writings...some interesting news from around the World....some huge mistakes in the written English...some Albanian news...and hopefully there will be some friends that will like to share their thoughts with me.

Kuzhina e Gjyshes

Për të prezantuar këtë blog kopjova fjalët e autores në një koment të këtij blogu: Unë, dua të sjell këtu kuzhinën shqiptare, siç e gatuan mamaja ime, gjyshja ime dhe siç e kam modifikuar edhe vete. Te gjitha recetat qe do vijnë këtu janë ato që unë i kam provuar vetë (dhe i fotografoj gjatë bërjes). Por unë jam një gjyshe moderne dhe, si rrjedhim do ta hap pak spektrin e menyve nga perëndimi dhe nga lindja.

e enjte, shkurt 15, 2007

Fellow of eagles

Marco – një italian në Tiranë që do të punojë për UNPD gjatë një viti. Me anë të keti blogu ai do të ndajë eksperiencën e tij.

As he present himself : I am an Italian moved to Albania for one year as U.N. Fellow. So this blog will tell you about my experience here.

e mërkurë, shkurt 14, 2007

Bath bath po një kokërr


Autori e.T. ka thashetheme se jeton në Milano në Itali. I paraqitur në forma dhe emra të ndryshëm është gjithmonë i pari për të lënë komente me humor majtas e djathtas në blogjet e blogosferës shqiptare.

e martë, shkurt 13, 2007

Vrima e Çelsit

Nëse doni debat, por edhe poezi edhe shqetësimet e përditshme të një Shqiptari në Greqi, duhet domodsdoshmërisht të lexoni blogun Vrima e çelsit, çdo ditë. Mos u shqetësoni për mesazhet dhe diskutimet në greqisht, gjithshka është e përkthyer dhe debatet në shqip janë më interesante – thotë dikush që as nuk di të lexoj një llaf në greqisht.

Brisku

Brisku quhet në të vërtetë Blendi dhe jeton ne USA. Blogu i tij, një blog ditar, është shumë i ndjerë dhe nostalgjik.

e martë, shkurt 06, 2007

edrus

Problemet e jetës , hallet, lodhja, shqetësimet, kalohen më lehtë kur dhe mendimet e tua i ndan me të tjerët.
S'pretendohet as qe të të mësoj dicka, por as dhe të injoroj mendimin e kujtdo prej vizitoreve.
Shpesh here trajtohen dhe problemet serioze me shume humor, ashtu si dhe humori me shumë seriozitet.
I apasionuar pas lojerave dhe problemeve, shpeshherë mund të gjeni lojëra dhe probleme te ndryshme.
Pothuajse përdite mund të gjendet ndonje shkrim i ri.
edrus jeton në Vicenza në Itali.

e diel, shkurt 04, 2007

Tena në Paris

Kur fillova punën në atdhe, e filloja ditën me një kafe me miqtë e mi. Shpesh nuk kishim ç’të diskutonim dhe bënim fjalë-kryqet tek gazetat e reja (Koha Jonë dhe Shqipëria sot). Sot, jashtë atdheut, çastet e kaluara me miqtë më mungojnë shumë ndaj vendosa të hapja këtë blog për të treguar budallalliqe ose gjëra serioze që do të doja të diskutoja me ta si dikur. Dhe miq kam plot sot në blogosferë.

Sapere Aude-Dare to be wise.

Elais, në blogspot që prej janarit 2007.
Kryesisht në shqip dhe anglisht.
Prezanton krijime te dikurshme dhe meditime të tashme.
Shume hiç dhe pak zbavitje.

2 parrullat e Elais
Sapere Aude -Dare to be wise
Audentes fortuna iouvat- Fati u buzeqesh guximtareve.

e premte, shkurt 02, 2007

Peshku pa ujë

Peshku pa ujë

The blog, blogu më i rëndësishëm sot i informimit alternativ mbi ç’ndodh në atdhe.

Peshku pa uje është nje projekt i nisur ne Dhjetor te 2003-shit nga botuesit e revistes elektronike alternative ezeta. Për më shumë shiko këtu.